Desks and Tables
Filtered Search Results
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and Solid Epoxy Top: Leg Brace, Stretcher and Electrical Option
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Solid Epoxy tops are impervious to normal laboratory chemicals and heat. Diversified Spaces™ Maple Tables with Epoxy Tops are ideal for high school and above with gas and other heat producing processes.
| Includes | Leg Brace, Stretcher and UL rated Electrical |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Solid Epoxy |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | High school and above with gas and other heat producing processes |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Solid Epoxy Top: Electrical Option: 34 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with gas and other heat producting processes. Diversified Spaces™ Oak Table with Solid Epoxy Top is impervious to normal laboratory chemicals, heat and moisture.
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Aprons
Science Education
A science education product.
A science education product.
Outfit your lab with easy-to-maintain furniture. Diversified Oak Table with Plain Aprons are made of smoothly machined oak, providing long-lasting usability and easy care.
| Height (Metric) | 76.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| Product Type | Table |
| Depth (Metric) | 60.96 cm |
| Color | Oak, Black |
| Width (Metric) | 60.96 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Diversified Spaces™ Hi-Lo Adjustable Bench
Science Education
A science education product.
A science education product.
Allow work surfaces to be adjusted for comfortable and efficient positioning of arms and hands.
| No. of Shelves | None |
|---|---|
| Product Type | Hi-Lo Adjustable Bench |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| With Casters | No |
| Color | Black |
| No. of Drawers | None |
| No. of Doors | None |
| Adjustable (Height) | 25 to 36 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Diversified Spaces™ 16-Station Service Center with Sink
Science Education
A science education product.
A science education product.
Double-faced table that provides a fully equipped science center for 16 students. Diversified Spaces™™ 16-Station Service Center has a solid epoxy resin sink along with cold water faucets for every two students.
| Plug Type | 8 GFI protected AC duplex receptacles |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | Oak |
| Dimensions (D x W x H) | 48 x 264 x 36 in. |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 16 |
| No. of Doors | 8 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ Wall Shelf
Science Education
A science education product.
A science education product.
For storing daily supplies
Diversified Spaces™ 8-Station Service Center with Sink
Science Education
A science education product.
A science education product.
Double-faced table that provides a fully equipped science center for eight students. Diversified Spaces™™ 8-Station Service Center contains a solid epoxy resin sink with cold water faucets for every two students.
| Plug Type | 4 GFI protected AC duplex receptacles |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Color | Oak |
| Material | Oak, Hardwood and Oak Veneer |
| Dimensions (D x W x H) | 48 x 132 x 36 in. |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 8 |
| No. of Doors | 4 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ Four-Book Compartment Oak Table with Solid Phenolic Top: Leg Brace Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Depth (English) | 42 in. |
| Options Available | Leg brace |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Top Style | 1 in. Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Solid Epoxy Top: 36 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with gas and other heat producting processes. Diversified Spaces™ Oak Table with Solid Epoxy Top is impervious to normal laboratory chemicals, heat and moisture.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1 in. Solid Epoxy |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 36 in. |
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and Plastic Laminate Top: Leg Brace, Stretcher and Caster Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Maple Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Includes | Leg Brace, Stretcher, Caster |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Grade school science tables or lecture areas |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Planning Desk
Science Education
A science education product.
A science education product.
Versatile desk for art, planning, sewing and more.
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Solid Epoxy Top: 34 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with gas and other heat producting processes. Diversified Spaces™ Oak Table with Solid Epoxy Top is impervious to normal laboratory chemicals, heat and moisture.
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and ChemGuard Top: Electrical Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for middle school or for use with milder chemicals. Diversified Spaces™ Maple Tables with ChemGuard Tops incorporates the decorative features of high pressure laminate into a durable, chemical resistant surfacing material.
| Includes | Electrical Cutout, Box, Duplex Receptacle, and Cover Plate Only |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | ChemGuard |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Middle school or for use with milder chemicals |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Solid Epoxy Top: 34 in. Height
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Ideal for high school and above with gas and other heat producting processes. Diversified Spaces™ Oak Table with Solid Epoxy Top is impervious to normal laboratory chemicals, heat and moisture.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1 in. Solid Epoxy |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 34 in. |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with ChemGuard Top: 34 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for middle school or for use with milder chemicals. Diversified Spaces™ Oak Tables with ChemGuard Tops incorporates the decorative features of high pressure laminate into a durable, chemical resistant surfacing material.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1.25 in. ChemGuard |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 34 in. |